KNJIŽEVNO LUTKARSKI SUSRET S JADRANKOM ČUNČIĆ BANDOV

Autor: Marina Marić, 13. 11. 2014.

U utorak 11.11.2014. godine, u sklopu Mjeseca hrvatske knjige, a u organizaciji školske knjižnice, po prvi put  našu školu posjetila je književnica i lutkarica Jadranka Čunčić Bandov koja nam je izvela lutkarsku predstavu „Šale, trice, zvrndalice“  te učenicima nižih razreda prestavila svoj književni, kazališni i lutkarski rad.

Jadranka Čunčić Bandov rođena je 1956. godine u Zagrebu.
Završila je u Zagrebu školu za odgajateljice, a na Filozofskom fakultetu diplomirala je povijest umjetnosti i češki jezik.  Za vrijeme svog školovanja za odgajateljicu uključila se u rad lutkarskog kazališta Kvak, gdje je bila svestrano angažirana — od pisanja igrokaza do glume i animacije. Zahvaljujući dugogodišnjem lutkarskom iskustvu, danas predstavlja vlastite igrokaze djeci kroz lutkarske kolaž - predstave.
Igrokazi su joj objavljeni u raznim zbornicima, priručnicima, čitankama i časopisima za djecu te u antologiji hrvatskoga dječjeg igrokaza. Do sada je objavila zbirke: Razgovori u travi; Od jarca do komarca; Igre sa zmajevima; Šale, trice, zvrndalice; Puž na raskrižju, te slikovnicu Iju-ju i strip-album Boduljko i Žbunika. Igre sa zmajevima uvrštene su u lektiru za četvrti razred osnovne škole.
Autorica je teksta lutkarske serije Tikvići. Članica je Društva hrvatskih književnika i Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika.

Autorica sama izrađuje lutke od tikvica, čarapa, kuhače, podmetača, košara za kruh.. Osim što piše igrokaze i izrađuje jedinstvene lutke od raznolikih materijala, svestrana autorica, svojim lutkama daje svoj glas oblikujući na taj način njihove karakter i izvodi predstave koje ostavljaju dubok dojam na djecu, te im ovakav susret ostaje u dugom sjećanju. Upravo je to čini posebnom i zabavnom umjetnicom.

Učenici i učitelji naše škole bili su oduševljeni s predstavom i književnim susretom. Školska dvorana bila je ispunjena dječjim smijehom, a učenici tijekom predstave nisu skidali osmijeh s lica... Neki učenici su imali priliku pokazati svoje glumačke talente glumeći slona i miševe, te su tako pomogli u stvaranju umjetničkog dojma. Osim toga, pogađali su koju životinju lutke predstavljaju, pjevali, glumili.., ponavljali određene zvukove.. Ovaj susret začinila je interakcija glumice – književnice i djece kojima se cijelo vrijeme obraćala i dopuštala im da sudjeluju, što im je bilo zabavno. Posebno su im se svidjele lutke  – pijetao od kuhače i slame, krokodil od kutija od jaja, slonova surla od tikve, mačka od tkanine. Osim toga, predstavila nam je književnica i zmajeve, mudru sovu, jarca i ovna, žabu, žirafu...

Ovaj susret pružio nam je puno smijeha, uvukao sve prisutne u svijet mašte, kreativnosti i glume stvarajući jedinstven, razigran ugođaj i vedro raspoloženje te pružio cjelokupan doživljaj kazališta u samo 45 minuta.

Tko zna, možda se netko i od naših učenika upusti u svijet kreativnosti i napravi lutku od materijala koji im više nisu potrebni u kućanstvu i donese nam u školu, jer su ovaj  književni susret i predstava zasigurno potaknuli dječju maštu i kreativnost.

Radujemo se ponovnom susretu!

Fotografije!