DAN OSNOVNE ŠKOLE STARIGRAD

Autor: Marina Marić, 26. 4. 2016.

Povodom blagdana sv. Jurja, zaštitnika župe Starigrad Paklenica, u čiju čast se obilježava Dan Osnovne škole Starigrad prigodni program održan je u prostorima Hotela Alan u Starigradu.

Ove godine, škola se odlučila predstaviti kroz bogatu kulturnu baštinu podvelebitskog kraja. Stoga se priredba održavala pod motom: „Starigrade, dok ti ime traje, čuvat ćemo tvoje običaje“.

Danas u vremenu užurbanog življenja ljudima je važnije ono što imaju nego ono što jesu. Svijest o tome odakle potječemo, tko su i čime su se bavili naši predci, kako su živjeli, blagovali i kakve su običaje imali – sve su to znanja koja nas oblikuju u osobnom razvoju.

Pročavajući prošlost bogatimo našu sadašnjost. Dakle, cilj nam je bio ne da povijest našeg kraja postane šutljiva, nego da nastavi govoriti.

Tako smo progovorili o povijesti našeg kraja kroz VI. Izložbu likovnih radova učenika i roditelja od I. – IV. razreda te PO Tribanj Kruščica pod nazivom „Pun stol svega“.

Autorica izložbe, učiteljica razredne nastave Nataša Dokoza kazala je da tradicija prehrane pod pritiskom globalizacije, brzog života, ali i „nezdrave masne prehrane“ nezaustavljivo nestaje. Globalizacija može učiniti nešto pozitivno, potaknuti da sva ta jela ponovno zažive u nekom drugom kontekstu. Zato se održanim radionicama željelo potaknuti učenike i roditelje da o tome razmišljaju, da se svojim sjećanjima, obiteljskim receptima te predmetima iz kuhinja svojih baka vrate u djetinjstvo.

Nagrađeni su oni najuspješniji vrijednom nagradom koju su osigurali Općina Starigrad i Turistička zajednica Općine Starigrad i to:

Marija Ramić, 1. razred

Marin Musin, 2. razred

Lucia Anić, 3. razred

Dorotea Perica, 4. Razred

Pohvaljeni:

Gabriel Knežević, Bruno Čurman-Kovačević, Paola Pinčić, Josip Ramić, Toni Milovac, Ante Njegovan,jakov Matak i Marta Parić

Kako se nekad ženilo i udavalo moglo se vidjeti u „Podgorskoj svadbi“ koju je  izvela dramska sekcija pod vodstvom učiteljice Andrijane Milovac.

Dugi niz godina, Općina Starigrad, nagrađuje naše učenike, svoje najmlađe stanovnike. Načelnik općine Starigrad, Krste Ramić vrijednim knjigama nagradio je one najuspješnije i time pokazao da se izvrsnost prepoznaje i cijeni i na taj način daje dodatnu motivaciju za daljnji napredak naših učenika.

Nagrađeni učenici:

Marta Knežević, 1. razred

Dina Bušljeta, 2. razred

Gabriela Marasović, 3. razred

Marija Dokoza, 4. razred

Matea Čurman Kovačević, 5. razred

Lucija Tomić, 6. razred

Laura Smokrović, 7. razred

Ivan Bušljeta, 8. razred

Ravnateljica je naglasila da su i ove godine, na raznim natjecanjima, natječajima i smotrama učenici postigli lijepe rezultate

Na županijsku razinu plasirali su se: 4 učenika iz matematike, 2 učenika iz geografije, 1 učenik iz informatike, 5 učenika iz tehničke kulture, dramska skupina s Podgorskom  svadbom, dvije učenice 4. razreda s pojedinačnim scenskim nastupom. Županijski smo pobjednici u stolnom tenisu za dječake, stoga je naša teniska ekipa sudjelovala na regionalnom natjecanju u Šibeniku.

Bilo je tu i nagrada

U sklopu nagradnog natječaja „Oboji svijet“ nagrada za likovni rad.

Posebna nagrada na državnom natječaju „Moja prva knjiga“.

Prva nagrada učenicima 4. razreda na natječaju Narodnog muzeja Zadar.

Nagrada učenici 3. razreda na natječaju Ivana Brlić Mažuranić – Slavonski Brod

Nagrada dvjema učenicama 6. Razreda na natječaju „Prvi Haiku susreti u Vežici“  Rijeka.

Nagrada na natječaju „Paklenica moje susjedstvo.

Ravnateljica je istaknula novosti iz škole:

Pri kraju je izrada idejnog projekta nadogradnje/gradnje OŠ Starigrad. Cilj nam je stvoriti uvjete za rad u jednoj smjeni te zadovoljiti pedagoški standard propisan za osnovne škole.

Od sljedeće školske godine u našoj školi se počinje primjenjivati pilot projekt E-škole.

Uvodimo i e-dnevnik.

Radujemo se novim tehnologijama koje će omogućiti inovativne metode učenja I poučavanja primjerene vremenu u kojem živimo.

Od sljedeće školske godine, zahvaljujući Općini Starigrad, uvodimo učenje drugog stranog jezika od prvog razreda.

Ravnateljica se zahvalila svim vanjskim suradnicima na potpori: Općini Starigrad, NP Paklenica, TZ Općine Starigrad, Hotelu Alan- bez kojih bi mnogi školski projekti ostali  samo zamisao.

Zahvala i KUD-u Podgorac koji se uvijek rado odaziva na  pozive iz škole.

Ravnateljica je posebno ponosna na suradnju s roditeljima  učenika. S roditeljima  se divno družimo u različitim prigodama, poput pripreme Božićnog sajma gdje smo svi skupa pokazali veliku solidarnost, zatim radionica na kojima smo se pripremali za ovu izložbu i drugih programa u školi. Podupiru nas svojim razumijevanjem a svoju djecu svojom ljubavlju.

Fotografije!