Voda za život, život za vodu

Autor: Marina Marić, 3. 4. 2017.

VIDEO - DANI VODA

ŠUM VALOVA

SLAP

TREĆI RAZRED - VODA

Projektni dani pod nazivom „Voda za život –život za vodu“ održani su u OŠ Starigrad 21. i 22.ožujka.

Cilj projektnih dana bio je osvijestiti učenicima  važnost vode za čitav živi svijet: biljke, životinje i ljude. Učenici su saznali zašto je važno čuvati vodu i štititi od svake vrste zagađenja, jer o tome ovisi život i budućnost cijele planete.

Učenici razredne i predmetne nastave OŠ Starigrad i PŠ Tribanj Krušćica  obilježili su Međunarodnog dan voda nizom aktivnosti.

Svega je tu bilo, od likovnih i literarnih radionica, kemijskih i fizikalnih pokusa, znakovnog jezika  pa sve do zvučnih slika kojima su kroz pokret i ples učenici pokušali predočiti zvukove vode u prirodi: žuborenje, prelijevanje, kapanje, huktanje, zvuk valova, potoka, kiše i mnoge druge pojave u prirodi kojima je uzrok voda. Učenici su zaigrano i s puno interesa osmislili aktivnosti kojima su pokazali zašto nam je za život potrebna voda.

Simbolika vode  kao preduvjeta života, kulture i razvoja gospodarstva bila je inspiracija našim učenicima koji  su čitali recitacije pjesnika na temu vode i zamišljali koje sve glagole i pridjeve mogu upotrijebiti kako bi dočarali ljepotu vode.

Susreti naših učenika s vodom pročistili su i isplahnuli naša tijela i umove ovim prirodnim blagom i potakli nas na razmišljanje o potrebi čuvanja pitke vode kao najvećeg blaga.

Ove lijepe slike iz OŠ Starigrad naša su mala kap kojima smo napunili ocean dobrih želja za očuvanje ovog prirodnog bogatstva i naš prilog vodi kao kapi života.

Pedagoginja  Vedrana Baradić

Vode ima malo,

Prestanimo je zagađivati ako nam je do nje stalo.

Voda je izvor života.

Voda je naša ljepota.

Vodu trebamo piti,

Ali je racionalno koristiti.

Voda je rijeka, jezero i bara.

Voda je i vodena para.

Voda je spas,

Voda je novi život za nas!

Gabriela Marasović, 4. r.  OŠ Starigrad

Voda

More, jezera, rijeke i potoci

Svi su oni od majke

Vode potomci

Skrbi za njih

Strepi i brine

Jer je kao voda

Uvjet života

22.ožujka njezin je dan,

Slavi ga, slavi

I uvijek ga rashladi .

Antonella Milovac , 4.r. OŠ Starigrad

Voda

Ljudi kažu: “Voda je izvor života“

Pijemo je od začeća do kraja života.

Voda je nama jako važna,

ponekad se čak pravi važna!

Glavni šef ona je ovdje

Pravi zakon ona čuva!

Govori nam što je važno

I mi to prihvaćamo snažno!

Nje na svijetu malo ima

I to je jasno svima.

Pijemo je svaki dan

Dnevno litru ili dvije.

Lucija Jusup 4.r. OŠ Starigrad

Voda

Na svijetu ima malo voda,

Ali zato puno roda.

Vode ima malo na svijetu tom,

Zato je racionalno štedite sa mnom.

Na televiziji ima puno epizoda ,

A tema je voda.

Kada sam bila mala baka mi je rekla:

„Moraš uvijek štedjeti vodu.“

Ja sam to uzela kao da  je to mudro izrekla.

Zato molim vas, štedite vodu,

Jer je potrebna našem narodu.

Ena Ramić, 4.r.  OŠ Starigrad