Mir je putovanje od tisuću milja koje mora biti prijeđeno korak po korak. Lyndon B. Johnson

Autor: Marina Marić, 29. 9. 2017.

Dana 27. rujna 2017. godine u Osnovnu školu Starigrad dotrčali su ljudi brojnih nacionalnosti u srcima noseći mir. Mi, učenici, uzbuđeno smo ih čekali ispred škole, jer, nije mala stvar sudjelovati u tako velikom, zanimljivom, i nadasve pozitivnom projektu – Utrci mira!

Na početku kolone trčala je žena koja je u rukama držala baklju. Što je ta baklja, pitali smo se. Što ona simbolizira? Odgovor smo malo morali pričekati, jer smo najprije željeli pozdraviti trkače. U ime naše škole, pozdrav i lijepe riječi uputila im je pedagoginja Vedrana Baradić, a mi smo spremno pokazali plakate koje smo pripremili baš njima u čast! Voditeljica utrke zatim nam je objasnila što znači ona baklja- to je plamen mira, prijateljstva i tolerancije koji gori u našim srcima i nikada se ne smije ugasiti. Svaki nam se trkač tada predstavio na jeziku svoje zemlje, a mi smo pogađali koja je to zemlja. Zadatak nam nije bio lak, predstavili su nam se trkači iz Rusije, Poljske, Njemačke, Velike Britanije, Portugala, Latvije i brojnih drugih europskih zemalja. Bili smo jako dobri jer smo prepoznali sve jezike, naši učitelji doista mogu biti ponosni! Kako bi nas nagradili za pokazano znanje, trkači su nam otpjevali pjesmu o Utrci mira.

Voditeljica Utrke objasnila nam je razlog zbog kojeg trče, a to je promicanje poruke mira, suživota i međusobnog uvažavanja. Objasnila je kako se oni trude osvijestiti ljude o važnosti života u harmoniji, prijateljstvu i međusobnom razumijevanju. Pozvala nas je da i mi svijetu pošaljemo poruku mira trčeći s njima, što smo mi objeručke prihvatili.

Na igralištu smo oblikovali krug i uhvatili se za ruke, a trkači su, od jednog do drugog, poslali baklju kako bi je svatko od nas nakratko primio i poželio svoju želju mira. Nakon toga, našem sedmašu Rafaelu Milovcu pripala je čast da primi baklju i trčeći povede kolonu ne samo pripadnika ekipe, nego i svih nas učenika i učitelja. Rafael je zatim baklju predao drugom učeniku i svatko tko je želio mogao je, noseći baklju mira, predvoditi krug.

Na kraju smo otpratili trkače velikim pljeskom i s puno želja za sigurnim nastavkom njihove male turneje s velikim srcem!

Lucija Tomić, 8. razred