SRETAN USKRS

Autor: Damir Veledar, 29. 3. 2013.

Uskrs je pred vratima i voljeli biste ove godine da vaše pisanice izgledaju posebno i drugačije?
Zbog toga su sedmaši izradili jedan plakat samo za vas i u ime svih učenika OŠ STARIGRAD poželjeli da u krugu svojh obitelji , prijatelja i šarenih jaja provedete Uskrsne praznike.

Pisanice - simbol Uskrsa

Iako su pisanice još pretkršćanski običaj, danas su one postale simbolom Uskrsa. Simboliziraju proljetno buđenje prirode i novog života. One se tradicionalno daju na dar. U prošlosti su mladići djevojkama, ali i obrnuto darivali pisanice kao znak ljubavi ili privrženosti. Također, one su korištene kao simbol izmirenja. Tako su osobe darivajući jedne drugima pisanicu prešutno tražile oproštenje ili ga davale.

Prema vjerovanjima pisanica, odnosno bojeno jaje trebala bi zaštititi od zlih sila. Zbog toga se ljuska od tih jaja mljela i bacala na polja, oranice i stavljala u staje.

Zanimljivo je da se u starom Zagrebu do 14 st. tucanje jaja uzimalo kao prijelomna točka u godini, pa su se nekim zapisima može pronaći kako se neki događaj opisuje «To se zbilo poslije tucanja jaja.»

Uz pisanice se vežu mnogi mitovi i  priče  iz prošlosti. Najskuplja pisanica bila je ona ruskog cara Aleksandra II. Na poklon je dobio jaje od masivnog zlata veliko 30 cm, na kojem je bilo urezano sedam postaja Puta križa. Sve je još bilo ukrašeno rubinom i dijamantima.

Također, poznata su i Fabergeova jaja – umjetnine u kojima su uživali članovi vladarskih ruskih obitelji. Carl Faberge zlatar ruskog cara Aleksandra III i Nikolaja  izradio je 57 vrlo vrijednih pisanica kojim su darivani članovi obitelji.