Moja prva knjiga

Autor: Marina Marić, 5. 10. 2016.

Anna Tesla, učenica šestog razreda OŠ Starigrad osvojila je prvu nagradu na državnom natječaju „Moja prva knjiga“! Od gotovo 800 slikovnica koje su pristigle na ovogodišnji natječaj pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, baš je Annina knjiga bila jedna od onih koje su oduševile žiri, u kojem su bile naše poznate književnice Sanja Pilić i Silvija Šesto.

Pod vodstvom mentorice, nastavnice hrvatskog jezika Andrijane Milovac, Anna je smislila i oslikala priču o mačku koji, nezadovoljan svojim dotadašnjim životom u kojem služi kao igračka vlasnikovoj unučici, završi u Londonu, upozna londonske znamenitosti kao što su Big Ben i London Eye, a sasvim slučajno nabasa i na kraljicu! Nakon mnogo pustolovina, mačak nađe i novu vlasnicu, baku koja ga je mazila i pazila te kod koje je bio sretan.

Prva nagrada bila je tiskanje slikovnice za osam učenika osnovnih škola iz cijele Hrvatske, a na dodjelu, koja se održala u Karlovcu, Anna je pošla u pratnji svojih roditelja te nastavnice hrvatskog jezika. Tamo je dočekana kao prava mala zvijezda! Sa svima se fotografirala, dala je čak i radijski intervju za HRT te potpisala nekoliko slikovnica malim obožavateljima koji su kupili njezinu knjigu! Okupljeni su mogli kupiti tiskane slikovnice, ali i prolistati sve one silne priče koje su pristigle na natječaj. Bile su organizirane likovne i literarne konzultacije na kojima su mali umjetnici i spisatelji mogli dobiti smjernice koje će im pomoći u pisanju, crtanju i bavljenju umjetnošću općenito. Iako nagrađena, Anna je pristupila likovnim konzultacijama gdje je, uz male upute za budućnost, dobila same pohvale i komplimente za svoj rad.

Prije same dodjele nagrada, sve prisutne zabavljala je predstava „Zviždostrašni div“, uz koju su se nagrađeni nasmijali i opustili prije samog velikog izlaska na pozornicu.

Pobjednicima su nagrade uručile književnice Sanja Pilić i Silvija Šesto, koje su svojim duhovitim komentarima učinile da i najmanji znak treme nestane pa su se svi nagrađeni ponosno smješkali s pozornice.

Udruga KAlibra doista se potrudila da Karlovac nagrađenima, njihovim mentorima i roditeljima, kao i svoj ostaloj djeci koja su se okupila na dodjeli nagrada, ostane u najljepšem sjećaju i dala im poticaj da i dalje nastave stvarati djela u kojima će pokazati svoju originalnost, kreativnost i maštu. A mašta, kao što znamo, pokreće svijet!

OSVRT SANJE PILIĆ

Neočekivan tekst o jednom pustolovnom mačku sigurno je najoriginalniji koji je stigao na natječaj "Moja prva knjiga". Mačak koji ne želi biti igračka za presvlačenje vlasnikove unuke, nenadano se nađe u Londonu. Tu upoznaje nove prijatelje i mnoge znamenitosti kao što su Big Ben , London Eye. Završi i u kraljevskoj palači, a bogme i na tanjuru s ribom. Nekako se izvuče iz neugodne situacije, a spasi ga stražar koji čuva palaču. Na kraju sreću nađe u novom domu s bakicom i započne novi život. Vedru, dobro osmišljenu, pomalo nadrealnu priču o mačku prate isto tako odlični crteži. Vješto i dinamično ilustriran tekst podsjeća na crtani film, a kadar s prtljagom u avionskoj luci zbilja je nenadmašan. Mačak živi punim plućima u svim sekvencama kroz razigranu i živahnu liniju autorice Anne Tesla. Pritom se upoznajemo i s londonskim znamenitostima koje je Anna vješto dočarala. Odličan spoj crteža i priče. Čestitke! – Sanja Pilić

Andrijana Milovac, nastavnica hrvatskog jezika

Fotografije!