Književni susret s Mirjanom Mrkela

Autor: Iva Lukić, 1. 6. 2018.

U srijedu 30. 5. 2018. godine, u organizaciji školske knjižnice, našu školu posjetila je nagrađivana zadarska književnica Mirjana Mrkela, autorica nekoliko zanimljivih knjiga za djecu.

Mirjana Mrkela rođena je 1955. godine, živi u Zadru i pisanjem se bavi od rane mladosti. Piše priče, pjesme i romane. Tekstovi su joj objavljeni u mnogim dječjim časopisima. Mirjana Mrkela radila je kao učiteljica u osnovnoj školi, a nakon što je oslijepila, intenzivno se posvetila  književnosti i pisanju.
Književni susret održan je tijekom trećeg školskog sata, a kroz opuštenu i veselu atmosferu, učenici 5. i 6. razreda postavljali su različita pitanja, a književnica im je odgovarajući na pitanja otkrila zanimljivosti iz vlastitog života te im dala  korisne savjete za pisanje, ali i za život.  Tijekom susreta književnica je predstavila svoje knjige za djecu i mlade – epistoralni roman „Dragi Olivere“ za kojeg je 2012. godine osvojila uglednu književnu nagradu „Grigor Vitez“, zbirku pjesama „Ljubavne pjesme“, zbirku priča „U zemlji Plaviji“,  roman „Mea mlađa sestra“ te posljednju zbirku priča „Bob, bobić, mahuna“.  Učenici su tijekom susreta čitali iz svake knjige po jedan ulomak, postavljali pitanja vezana uz njezine knjige, pisanje i rad. Tijekom susreta književnica je istaknula da joj je namjera da svojim djelima djecu i mlade upozna s problemima današnjice, a kroz ovaj susret je pozvala učenike na međusobno razumijevanje, toleranciju  i empatiju te na prihvaćanje različitosti i istaknula da je  upravo o tim temama pisala u svojoj knjizi pod naslovom „U zemlji Plaviji“, zbirki 25 kratkih priča, koje je autorica preporučila i odraslima.
Za kraj susreta književnica je predstavila svoju posljednju zbirku priča pod naslovom „Bob, bobić, mahuna“ iz koje smo pročitali bajku „Što donosi sreću“. Susret je završio na vrlo neobičan način. Književnica je oko vrata imala ogrlicu koja je bila napravljena od zrna boba, skinula ju je, te svakom učeniku poklonila zrno boba za sreću.  Uz zvuke pjesme „Mahuna, bob“ koju smo učili na satovima glazbene kulture,  za koju je tekst napisala sama autorica, a uglazbila učiteljica glazbene kulture naše škole  Iva Mustać Klarić, otišli smo na veliki odmor.
Bilo je lijepo, opušteno i edukativno. Nadamo se ponovnom susretu s gospođom Mirjanom Mrkela.

Fotogalerija!